дечија права
  • Почетна
  • О пројекту
  • Oбука за наставнике
  • Обука за ученике
  • Обука за родитеље
  • Акција родитеља
  • Акције ученика
  • Наши ученици у Швајцарској
  • Друге активности
  • Примена Индекса
Picture
     Обуке за ученике

Picture
Дводневна обука за ученике, 31. мај и 1. јун 2014. год.


У оквиру пројекта "Образовање за права детета", Марина Лазић и Данијела Илић Мићовић реализовале су дводневну обуку о дечијим правима за ученике шестог и седмог разреда. 
Првог дана реализовано је шест радионица: Упознавање, Појам људских права и права детета, Конвенција о правима детета (2), Партиципација (2).
Радионице реализоване другог дана: Предрасуде и стереотипи, Дискриминација, Појам и врсте насиља, Злостављање и занемаривање, Права и одговорности и Права и обавезе ученика.


Трећи део обуке за ученике, 27. септембар 2014. год.

У
оквиру пројекта „Образовање за права детета“, реализован је трећи део обуке за ученике седмог и осмог разреда наше школе.
Реализовано је неколико радионица, са циљем да се ученици упознају са појмом сукоба права и могућим начином његовог превазилажења, као и да науче да направе сопствени план акције – које кораке могу предузети у случају кршења права. У циљу бољег информисања ученика о правима детета, полазници ове обуке направили су и план конкретне акције коју ће реализовати у школи током октобра месеца.
Обуку о дечијим правима похађала су дведесет и три ученика наше школе, а радионице су реализовале Марина Лазић, помоћник директора школе и Данијела Илић Мићовић, професор српског језика.



Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Дводневна обука за ученике, 28. и 29. март 2015. год.


Појам људских права и права детета, упознавање са Конвенцијом о правима детета; шта су стереотипи, предрасуде, дискриминација; врсте насиља, злостављање и занемаривање детета, како их препознати и спречити; која су права, одговорности и обавезе ученика у образованом систему; на који начин ученици могу партиципирати у школском животу и учествовати у доношењу одлука које их се тичу  – то су биле неке од тема дводневне обуке за ученике 6. и 7. разреда, која је у нашој школи одржана у оквиру пројекта "Образовање за прва детета", 28. и 29. марта ове године. Обуку су реализовале Марина Лазић и Данијела Илић Мићовић.

 

Picture
                И ученици се питају - трећи део обуке, 25. април 2015. год.

     Радионицом о сукобу права започео је трећи део обуке о дечијим правима за ученике 6. и 7. разреда, одржан 25. априла 2015. године, у ОШ „Нада Матић“ у Ужицу.
     Након дводневне обуке реализоване 28. и 29. марта,  у оквиру које  су ученици били у прилици да се упознају са појмом дечијих права, Конвенцијом о правима детета, да науче нешто о дискриминацији, предрасудама и стеротипима, да разговарају о насиљу и његовој превенцији, као и о низу других питања која се односе на њихова права, али и обавезе и одговорности, овај део обуке био је  у највећој мери посвећен партиципацији ученика. Да ли деца имају приступ одговарајућим информацијама; да ли одрасли слушају и уважавају оно што деца имају да кажу; да ли су питана за мишљење и у којој мери им је омогућено да учествују у процесу доношења одлука о стварима које их се тичу – то су нека од питања која су била тема ове обуке.
     Такође, ученици су били у прилици да сазнају како сами могу да планирају акцију и који су битни елементи у планирању – конкретне активности, дефинисање циљне групе, време реализације и сл. Оно што је најважније, у циљу побољшања партиципације у школском животу, ученици су планирали низ конкретних акција  које ће  реализовати у наредном периоду:
-  „Сат за нас“ – одређен дан/време које ће директор школе, педагог и психолог планирати за саветодавни рад са децом која имају потребу за тим;
-  „Из нашег угла“ – једна страна школског сајта коју ће ученици сами уређивати;
-  „Кутија предлога“ – постављена у школском холу, омогућиће ученицима да питају и предложе све оно што сматрају да је за њих важно;
-  „Наша табла“ – огласна табла Ученичког парламента, у циљу информисања ученика о свим важним питањима која их се тичу;
-  „Причамо из искуства“ – едукативне радионице о дечијим правима које ће ученици старијих разреда реализовати за млађе ученике.
     Ову обуку ученика реализовале су Севда Рамовић, школски педагог, помоћник директора Марина Лазић и Данијела Илић Мићовић, професор српског језика и књижевности.


Picture
                                                  Обука ученикa, 2016. год.


Већ трећу годину заредом, у оквиру пројекта „Образовање за права детета“, у нашој школи реализује се обука за ученике шестог и седмог разреда.
Током дводневне обуке која је започела уводном радионицом Упознавање, ученици су имали прилику да се упознају са појмом људских права и права детета, Конвенцијом о правима детета, партиципацијом, предрасудама и стереотипима, дискриминацијом, појмом и врстама насиља, злостављањем и занемаривањем, обавезама и одговорностима ученика у образовно-васпитном процесу. Такође, ученике смо упознали и са Индексом, проценом индикатора остварености права детета у нашој школи, у којој ће и они учествовати.
 
Оно по чему се ова обука разликује од претходних јесте учешће ученика у њеној реализацији. Наиме, Ксенија Радојевић и Ангелина Гаговић, ученице VII1 које су прошле године едуковане о правима детета и током децембра 2015. боравиле у Швајцарској, припремиле су и одржале радионицу о дискриминацији. Вршњачко учење је још једном показало своје вредности – већу мотивацију за учење, добре односе међу вршњацима, повећање одговорности, развој социјалне компетенције, бољу сарадњу, спремност да помажу једни другима, емпатију, узајамно поштовање...
Обуку је похађало 28 ученика који су показали велико интересовање и завидно знање из наведених области, а реализовале су је Данијела Илић Мићовић и Марина Лазић, 26. и 27. марта 2016. године.
                                                                                                                              Марина Лазић
 
                                            Обука ученика, 2017. год.

Обука за ученике, једна од активности у оквиру пројекта „Образовање за права детета“, реализује се последње четири године у Основној школи „Нада Матић“ у Ужицу. Ове године обука је одржана 25. и 26. марта, за 31 ученика шестог и седмог разреда, а водитељке су биле наставнице наше школе – Данијела Илић Мићовић и Марина Лазић. 
Обука је започела „Причом о мом имену“, након чега су установљена правила радионичарског рада. Током првог дана ученици су стекли знања о: људским правима и правима детета, Конвенцији о правима детета, предрасудама и стереотипима, дискриминацији, насиљу, злостављању и занемаривању. Други дан обуке посвећен је партиципацији и планирању акције коју ће реализовати ученици, уз подршку чланова школског тима за остваривање пројекта и „Ужичког центра за права детета“.
Надамо се да ће обука иницирати ученичке идеје у вези са остваривањем права детета у нашој средини и подстаћи ученике да учествују у акцијама и решавању проблема у овој области.

                                                                                                                                      Марина Лазић
                                                                ОБУКА ЗА УЧЕНИКЕ, 2018.
 
У ОШ „Нада Матић“ у Ужицу, реализована је обука за Ученички парламент, 11. и 18. марта 2018. године. Обуком је обухваћено 30 ученика шестог разреда, а реализовале су је Оливера Шуљагић и Марина Лазић, чланице школског Тима за реализацију пројекта „Образовање за права детета“.
      
Први дан обуке започео је Причом о мом имену и заједничким доношењем правила радионичарског рада. Уследиле су радионице: Појам људских права и права детета, Конвенција о правима детета, Предрасуде и стереотипи и Дискриминација. Други дан обуке посвећен је насиљу, злостављању, занемаривању и партиципацији. Након тога бавили смо се планирањем, што је резултирало конкретним планом акција из области партиципације, које ће ученици реализовати у наредном периоду. Обука је завршена рекапитулацијом и евалуацијом – попуњавањем Упитника за децу о одржаној обуци и испитивањем степена задовољства обуком посредством евалуационе технике „мета“.
 
Веома изражена мотивисаност, заинтересованост, радозналост, спремност за рад и дискусију, активно учешће ученика у свим радионицама, слободно изражавање мишљења о датим темама и поштовање договорених правила рада, показатељ су успешно реализоване обуке и остварености постављених циљева.  
                                                                                                                             Марина Лазић

 
 
  
Powered by Create your own unique website with customizable templates.